
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Packaging | Reel |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -55.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0805 |
| voltage rating dc | 16 V |
| capacitance tolerance | 10 % |
| dielectric characteristic | X7R |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| RoHS | Compliant |
| Voltage Rating | 16 V |
| Dielectric | X7R |
| Tolerance | 10 % |
| Thickness | 1.35 mm |
Stock: 2287
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03468
Ext.Price$0.03468
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03468 | $0.03468 |
| 10 | $0.01734 | $0.17340 |
| 50 | $0.01334 | $0.66700 |
| 100 | $0.01193 | $1.19300 |
| 500 | $0.01067 | $5.33500 |
| 1000 | $0.00986 | $9.86000 |
| 3000 | $0.00911 | $27.33000 |
| 5000 | $0.00851 | $42.55000 |
| 10000 | $0.00795 | $79.50000 |
| 30000 | $0.00742 | $222.60000 |
| 50000 | $0.00693 | $346.50000 |
